Opłata ostrożnościowa nie jest kosztem uzyskania przychodu
Kredytobiorca nie rozliczy opłat dodatkowych poniesionych na podstawie umowy kredytu, także tych, które rekompensują bankowi kredytującemu wnoszone przez niego składki na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 lutego 2021 r. (II FSK 2941/18).
Spółka zawarła z bankiem krajowym umowę kredytową na refinansowanie kredytu zaciągniętego pierwotnie w banku zagranicznym, a przeznaczonego na zakup nieruchomości. Zawarta umowa przewiduje między innymi zapłatę odsetek na warunkach wskazanych w umowie, opłacenie instrumentu zabezpieczającego, a także różnych opłat dodatkowych związanych z udzieleniem kredytu, tj. opłaty przygotowawczej, opłaty za wcześniejszą spłatę oraz opłat, które rekompensują bankowi kredytującemu wnoszone przez niego opłaty ostrożnościowe na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Spółka zwróciła się do organu z pytaniem o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat dodatkowych kalkulowanych przez bank kredytujący w oparciu o składki ponoszone na rzecz BFG.
Zdaniem spółki, koszty opłat dodatkowych, którymi spółka rekompensuje bankowi kredytującemu koszty wpłacanych przez bank składek na BFG, stanowiły koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o CIT w stanie prawnym obowiązującym zarówno przed, jak i po 9 października 2016 r.
Organ nie zgodził się ze spółką i uznał, że przedmiotowe wydatki, stanowiące równowartość wydatków innego podatnika, jako niepozostające w związku osiągnięciem przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta